Czy wiesz, że manewr zawracania jest jednym zadań na egzaminie prawa jazdy kat B? Z pewnością podczas szkolenia instruktor pokaże Tobie jak bezpiecznie i przepisowo wykonać ten manewr. Kiedy można zawracać? Czy możesz zawrócić na każdej drodze i w każdej sytuacji? W jakich sytuacjach bezsprzecznie obowiązuje zakaz zawracania?
Na czym polega manewr zawracania?
Dla wyjaśnienia, najprościej opisując, zawracanie to zmiana kierunku jazdy o sto osiemdziesiąt stopni – czyli kontynuowanie jazdy w kierunku przeciwnym. Bezsprzecznie można go zaliczyć do manewrów niebezpiecznych, ponieważ wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności i skupienia na sytuacji dookoła samochodu. W praktyce może wyglądać różnie i zależy przede wszystkim od miejsca gdzie się odbywa. Istotnie na początku przygody z poruszaniem się autem możesz mieć problem z płynnym zawracaniem. Kursanci opisywali wielokrotnie swoje przygody z tym manewrem na największej grupie na fb zrzeszającej osoby zainteresowane prawem jazdy.
Kiedy można zawracać?
Istotnie zawracać można wszędzie tam gdzie nie obowiązuje zakaz zawracania. Z pewnością stąd właśnie biorą się wątpliwości wielu kierowców. Na którym skrzyżowaniu można zawracać? W jakim miejscu można to zrobić? Jaka sygnalizacja świetlna na to pozwala?
Gdzie nie można zawracać?
W wyniku przepisów nie można zawracać:
- w tunelach,
- na mostach i wiaduktach,
- jadąc po autostradzie,
- na drogach ekspresowych (z wyjątkiem specjalnie wyznaczonych miejsc),
- na drogach jednokierunkowych.
Rzecz jasna zawracanie może być także zabronione poprzez ustawienia znaków – B-23 – czyli zakaz zawracania, a także znaków: zakaz skrętu w lewo i nakaz jazdy prosto, w prawo lub lewo. Nie możesz zawracać również gdy na jezdni są znaki poziome, a manewr wiązałby się z przecięciem linii ciągłej lub podwójnej.
Co ze skrzyżowaniami? Jeśli na skrzyżowaniu jest sygnalizator kierunkowy S-3, który pozwala wyłącznie na jazdę w lewo, to jednocześnie zakazuje on zawracania. Natomiast można zawracać jeśli na skrzyżowaniu widzimy sygnalizator składający się ze świateł bez strzałek lub taki, który posiada strzałkę z symbolem zawracania, albo dodatkową strzałkę kierunkową obok podstawowego sygnalizatora.
Oczywiście na skrzyżowaniach bez świateł i bez wymienionych wyżej znaków także można śmiało zawracać.
Kiedy można zawracać? Manewr zawracania na egzaminie.
Zastanawiasz się jak będzie wyglądał Twój egzamin praktyczny na prawo jazdy? Poprzednio pisaliśmy już o wszystkich zadaniach, a także o przebiegu egzaminu. Prawdopodobnie egzaminator wyda Ci polecenie dotyczące zawracania. Karta egzaminacyjna mówi jasno co może Cię spotkać:
- Wykonanie manewru zawracania na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej (dotyczy wyłącznie egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii B1 i B).
– możliwość wykonania manewru przy wykorzystaniu infrastruktury drogowej (bramy, wjazdy, podjazdy, zatoczki itp.),
– zawracanie musi odbyć się przy użyciu biegu wstecznego,
– miejsce do zawracania wyznacza egzaminator.
2. Wykonanie manewru zawracania na skrzyżowaniu.
Na zakończenie, jeżeli dalej odczuwasz głód informacji związanej z manewrem zawracanie możemy zachęcić Cię do zapoznania się ze szczegółowymi przepisami w ekursie ZdamyTo.